23.11.22 - Basın Bildirisi

23.11.22 - Basın Bildirisi

23.11.22 - Basın Bildirisi
23.11.22 - Basın Bildirisi

Gazetecilere yönelik polis soruşturmaları tüm basın ve topluma karşı bir göz korkutma aracı olarak kullanılmaya devam ediliyor. İfade ve basın özgürlükleri tehdit ediliyor.

Kıbrıs Radikal Gazetesi emekçisi, Gazeteci Kazım Denizci dün 22/11/22 tarihinde yayınlamış olduğu haber gerekçe gösterilerek polis tarafından tutuklanmıştır. Denizci yayınladığı haber nedeniyle yasadışı örgüt propagandası yapma ve benzeri iddialarla tutuklanmıştır. Aynı gün polis tarafından evinde yapılan arama esnasında haber yapma araçları olan dizüstü bilgisayarı ve telefonuna el konulmuştur. Kazım Denizci, bugün (23/11/22) sabah 9:00’da Lefkoşa Ceza Mahkemesi huzuruna çıkarılıyor. 

Basın emekçilerine yönelik artan baskıların devam ettiğini gösteren ve bu konuda yeni davaların sıklıkla gündeme geldiği bu süreçte, ifade özgürlüğüne müdahaleler artmakta ve toplumun haber alma özgürlüğü zedelenmekte ve ülkede korku iklimi yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu bağlamda İnsan Hakları Platformu olarak süreci yakından takip edeceğimizi belirtir, demokratik toplumlarda basın ve ifade özgürlüğünün taviz verilemeyecek hak ve özgürlükler olduklarını bir kez daha hatırlatırız.