Düşünce ve İfade Özgürlüğü Paneli

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Paneli

Düşünce ve İfade Özgürlüğü Paneli
Düşünce ve İfade Özgürlüğü Paneli

Dünya Basın Özgürlüğü Günü çerçevesinde İnsan Hakları Platformu, 2 Mayıs 2023, Salı günü saat 18.00’de Işık (Kitapevi) Kültür ve Sanat Merkezinde bir panel gerçekleştirecek. Gazeteci yazar Gözde Bedeloğlu, editör Ayşemden Akın, gazeteci Nikolaos Stelgias ve Avukat Öncel Polili’nin katılımı ve Nazar Erişkin moderatörlüğünde gerçekleşecek panelde gazeteciler ifade ve basın özgürlüğü kapsamında alanda yaşadıkları deneyimlerini paylaşırken, geniş çerçevede bölgede yaşanan sorunlar, hak ihlalleri ve medyanın durumu değerlendirilecek. İnteraktif bir ortamda gerçekleşecek panelde etkili bir demokrasi için elzem olan bağımsız ve özgür medya kurumlarının günümüzdeki sorunları ve bunun demokrasiye ve insan haklarına etkileri irdelenecek. Halka açık olarak gerçekleşecek etkinliğe demokrasiye ve özgür bir medyanın önemine inanan, gönül veren herkesi davet ederiz.

Etkinlik Detayları
Tarih: 02.05.2023 
Saat: 18.00 - 20.00
Mekan: Işık Kitapevi
 

Moderatör: Nazar Erişkin

Nazar Erişkin 1982 yılında Ankara'da doğdu. 2005 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun olmuştur. 1997-2005 yıllarında NTV, ATV, Kanal D kanallarında stajerlikte bulunmuştur. Ada Tv ve Fog TV'de haber müdürü olarak görev almıştır. 2014 - 2019 yılları arasında Genç Tv'de Genel Yayın Yönetmeni olarak görev almıştır. Nazar Erişkin Genç Tv'de gösterilen 'Bugüne Dair' isimlik günlük haber programını hazırlamaktadır. Bunun yanı sıra Havadis Gazetesi'nde haftalık köşe yazıları hazırlamakta ve Grön Vegan Kitchen'ın işletmeciliğini yapmaktadır. 

Panelistler:

Ayşemden Akın
DAÜ Gazetecilik Bölümü mezunu. 2005’ten beri gazetecilik yapıyor. Ecoside isimli dergide başladığı muhabirlik yaşamına aynı yıl YeniDüzen Gazetesinde haftalık yazılar yazarak devam etti. 2007’de Star Kıbrıs Gazetesinin kuruluşundaki ekipte görev aldı. 2010’da Afrika Gazetesinde köşe yazıları yazdı. 2012’de CTP Basın Bürosu yönetimini üstlendi. 2020’de ayrılarak arkadaşlarıyla bağımsız internet gazetesi Bugün Kıbrıs’ı kurdu. Uluslararası basın kartına sahip. “En İyi Haber” dalında 2021 Kutlu Adalı Basın Ödülü sahibi. Ayrıca birleşik federal Kıbrıs için çalışmalar yürüten Üçüncü Toplum Forumu kurucuları arasında yer alıyor.  Nikolaos Stelgias
Dr Nikolaos Stelya 1982 yılında İstanbul'da doğdu. Türkiye'deki siyasî partileri 1918-1938 döneminde merceği altına altığı Doktora çalışmasını Yunanistan Panteion Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Tarih Bölümü'nde 2011 yılında tamamlayan Stelya, 2012-2023 döneminde İngilizce, Helence, Türkçe ve İngilizce olmak üzere birçok akademik makale ve kitaba imza attı. Stelya günümüzde bilimsel uğraşlarının yanı sıra Kıbrıs Haber Ajansı ile Gazete Duvar'da gazetecilik faaliyetlerini sürdürüyor.  

Gözde Bedeloğlu 
İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü’nde okudu. Çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı. Birgün Gazetesi köşe yazarı ve Aç Parantez Youtube kanalı programcısı.

Av. Öncel Polili