İnsan Hakları Okulu İkinci Mezunlarını Verdi

İnsan Hakları Okulu İkinci Mezunlarını Verdi

İnsan Hakları Okulu İkinci Mezunlarını Verdi
İnsan Hakları Okulu İkinci Mezunlarını Verdi

İnsan Hakları Platformu tarafından ikincisi gerçekleştirilen İnsan Hakları Okulu, eğitimlerini 12 Eylül 2023 tarihinde tamamlayarak ikinci dönem mezunlarını verdi. 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve İnsan Hakları Platformu projesi kapsamında gerçekleştirilen İnsan Hakları Okulu’nun ikinci programı Eylül ayında tamamlanarak program katılımcıları eğitimlerini başarıyla bitirdi. 

18 ile 30 yaş arasındaki gençlere yönelik gerçekleştirilen ve insan hakları konusunda uluslararası ve bölgesel standartları, antlaşmaları ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki uygulamaları, etkileşimli bir yöntem kullanarak inceleyen İnsan Hakları Okulu, 22 Ağustos ile 12 Eylül tarihleri arasında toplamda sekiz eğitim modülünü dört hafta içerisinde başarı ile tamamladı. İnsan Hakları Okulu kapsamında hazırlanan modüller içerisinde; İnsan Hakları Kavramı, Ayrımcılık Yasağı ve Eşitlik İlkesi, Aktif Vatandaşlık ve Demokrasi, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamento Seçimleri, LGBTİ+ Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İfade Özgürlüğü, Örgütlenme ve Toplanma Hakları, İnsan Hakları Koruma Rejimi ve Yerel Mevzuat ve Gençlik Katılımı konuları işlendi. 

Eğitimler, yirmiyi aşkın gencin katılımı ile  gerçekleşti. Eğitmenler arasında İnsan Hakları Avukatı Aslı Murat, İnsan Hakları Platformu Direktörü Derya Beyatlı, İnsan Hakları Avukatı ve İnsan Ticaretiyle Mücadele ve Mülteci Hakları Program Koordinatörü Fezile Osum, Demokratik Haklar Program Koordinatörü Didem Eroğlu, Platform Avukatı Yağmur İzcan, Avrupa Parlamentosu Kıbrıs Ofisi İletişim Memuru Vaggelis Vasileiou, LGBTİ+ Hakları Program Koordinatörü Erman Dolmacı ve Avukat Mustafa Özbilgehan yer aldı. 

Eğitim programının sonunda söz alan İnsan Hakları Platformu Direktörü Derya Beyatlı, konuşmasında katılımcılara teşekkür ederek, İnsan Hakları Okulu ile ilgili görüşlerini dinledi ve bu görüşlerinin gelecek sene düzenlenmesi planlanan İnsan Hakları Okulu’nun üçüncüsüne yönelik planlamada kullanılacağını belirtti. Beyatlı konuşmasını okul programını başarıyla tamamlayan öğrenciler için düzenlenecek olan mezuniyet etkinliğinin duyurusu ile sonlandırdı.